K obnovení činnosti Doupě, o. p. s.

Václav Kugler, 2.12.17, Čeština

K obnovení činnosti Doupě, o. p. s.

V září 2017 byla schůzkou keramiků na statku Samsara v Moravském krasu obnovena činnost obecně prospěšné společnosti. Podařilo se nám najít zájemce do správní a dozorčí rady organizace a také její zakladatelé – Mirka Randová a Petr Novák – mohli vidět chuť jednotlivců podpořit společnou věc – českou Keramiku.

Keramická konference Černoraku 2015

Miroslava Randová, 28.09.15, Čeština

Černoraku 2015

Reportáž z cest - rozhovor s keramikem Simonem Levinem

Miroslava Randová, 30.03.15, Čeština

Listopad 2014 jsem strávila v USA (Wisconsin, Illinois, Ohio and Severní Karolina). Plánovanou náplní tohoto měsíce byly návštěvy keramiků a škol praktikujících technologii výpalu v peci na dřevo.


Čas plynul velmi rychle vyplněn rozhovory, výpaly pecí a získáváním, sice trochu zúženého (v rozměrech země jakou je USA), ale přesto velmi zajímavého obrázku. Obrázek nabyl barev rozhovory s třemi druhy keramiků - keramiky na plný úvazek; keramiky - učiteli, kteří současně produkují vlastní práce a rezidenty - obvykle mladými keramiky, kteří (v některých rezidencích) mění svou práci za přístup do studia. Celý obrázek byl pak zarámován rozhovorem s keramikem a majitelem studia s galerií, který zodpověděl mé otázky o rezidenčních programech a zájmu galerií o funkční uměleckou keramiku.

Festival vysokých teplot

Miroslava Randová, 23.03.14, Čeština

Eugeniusz Geppert akademie užitého umění a designu pořádá ve dnech 16-18 Května 2014 festival vysokých teplot.

Festival se uskuteční v areálu akademie ul Traugutta 19/21, Wrocław - Polsko.

Program festivalu je zveřejněn zatím jen v Polštině zde http://festiwalwysokichtemperatur.pl/wp-content/uploads/2014/02/program_fwt-2014.pdf

Druhá Evropská dřevopaličská konference

Miroslava Randová, 22.03.14, Čeština

Konferenci tentokrát pořádá Dánské keramické centrum Guldagergaard a to v termínu 28-31.8.2014

Veškeré informace o konferenci jsou dostupné na internetových stránkách centra http://ceramic.dk/symposia-seminars-workshops/seminars/2nd-european-woodfire-conference/ a na blogu konference http://www.europeanwoodfireconference.blogspot.dk/

Pec na vypaľovanie keramiky drevom

Norbert Viola, 20.02.14, Čeština

Ručnou výrobou keramiky sa zaoberám od roku 2011. Vyrábam najmä úžitkovú keramiku z kameniny pálenú v elektrickej peci ale už na začiatku ma zaujal spôsob výpalu keramiky v peci na drevo. Výborná príležitosť na získanie počiatočných vedomostí a skúseností bol kurz výpalu v peci na drevo v KC Doupě v lete 2012. Po absolvovaní som bol rozhodnutý, že si aj ja postavím vlastnú pec  na drevo typu „mrazák“  s nakladaním zhora, ktorý je stavbou jednoduchý a je ideálny pre začiatočníka. Nasledujúce obdobie som  získaval dostupné informácie o problematike z internetu, kreslil plány, nakupoval potrebný materiál. Využil som aj možnosť konzultácií s Petrom Novákom, ktorý má bohaté skúsenosti so stavbou vypaľovacých pecí na drevo.

Testovacie kachličky - rýchlo a jednoducho

Jana Matiščíková, 7.04.13, Čeština

Keď som začínala s keramikou a testovaním glazúr, rozmýšľala som nad tým, ako efektívne vyrobiť testovacie kachličky. Taká kachlička na testovanie glazúry by mala spĺňať viacero podmienok: mala by v peci stáť, zachytiť prípadne stekajúcu glazúru a poskytnúť dostatočné infomácie o správaní sa glazúry (v ryhách a podobne). Vtedy ma ešte nenapadlo, že pozrieť sa na internete ako to robia ostatní by mi mohlo uľahčiť dosť práce, a podľa svojho obyčaja som sa na to vrhla bezhlavo a hneď:).

Základné úpravy komerčných glazúr – biela a transparentná

Jana Matiščíková, 3.04.13, Čeština

Tento článok sa zaoberá základnými úpravami komerčných glazúr. Testy uvedené v článku boli pálené na teplotu 1170°C v oxidačnom prostredí elektrickej pece. Postup a úprava glazúr je použiteľná na akúkoľvek teplotu a druh výpalu - pracovať však treba s glazúrami, ktoré máte na tieto teploty vyskúšané, alebo sú na ne určené výrobcom.

Máte rádi vlašské ořechy?

Miroslava Randová, 28.03.13, Čeština

V příspěvku Popelová glazura v životě keramika jsem psala o popelu z vlašských ořechů, které čekají na svůj test a zdá se, že tento čas nastal.

Popelová glazura v životě keramika

Miroslava Randová, 7.01.13, Čeština

Popelová glazura se stane součástí dřevopaličova života, každá definuje specifickou část keramikova života tak, jak časem zjistí, že když se jedná o popelovou glazuru je každá dávka originál. Může být vyrobena z jedné rostliny a pořád tu nikdy nebude žádná jistota, že bude stejná.

 

|< < 1 / 5 > >|