/media/files/article/main/cajova_konev_popel_kridlatka_21_10_07.jpg.png

Popelová glazura v životě keramika

Miroslava Randová, 7.01.13

Popelová glazura se stane součástí dřevopaličova života, každá definuje specifickou část keramikova života tak, jak časem zjistí, že když se jedná o popelovou glazuru je každá dávka originál. Může být vyrobena z jedné rostliny a pořád tu nikdy nebude žádná jistota, že bude stejná.

Kdysi jsme měli popelovou glazuru z křídlatky. Tato rostlina je hodnocena Word Conservation Union jako jeden ze 100 nejvíce invazivních druhů a my jsme ji měli na našem pozemku, když jsme jej koupili.  Jediná cesta jak se zbavit křídlatky je posekat ji, spálit všechno posekané a stříkat vše co nově vyroste. Pokud je to nutné posekat znovu, spálit a stříkat. Po první spálení jsme měli celkem dobrou zásobu popela, abychom mohli začít s touto glazurou pracovat. Tato glazura byla skvělá, Lounský porcelán ji miloval, trochu tekla a tak Petr zapracoval do designu jeho konviček takou „sukýnku“, která tekoucí glazuru zachycovala.  Tato glazura nám vydržela tak dva roky.

popelová glazura křídlatka

Další dávka z čerstvě vzrostlé křídlatky byla mnohem menší a také velmi rozdílná. Byla více zelená, než zlatě zelená. Jsem si jistá, že v budoucnu jistě budeme pracovat s popelem z tohoto plevele, ale nestalo se tak hned po této dávce, protože do našeho života vstoupil jiný popel. Naši přátelé sekali louky v horách, a protože žádný farmář neměl (nemohl vyzvednout) o seno zájem, spálili jej. Při převozu popela k nám jim málem shořelo auto, jelikož si nevšimli, že popel je stále tak teplý, že může vzplanout samovolně. Dostali jsme mokrý popel (jak se auto hasilo) s kousky deky a s vlastním příběhem. Tato glazura byla prostě magická - mléčná žlutá s krystaly - měla ráda snad každou hlínu, se kterou jsme pracovali. Opět nám vydržela tak dva roky.

popelová glazura seno

popelová glazura seno1

popelová glazura seno2

popelová glazrua seno3

popelová glazura seno4

popelová glazura 6

Pak se k nám zase dostal jiný popel ze sena. Tento popel chvíli čekal, než byl zpracován na glazuru. Je to velmi rozdílná glazura více transparentní, méně krystalů, ale pokud nanesena v rozdílných tloušťkách tvoří vizuálně zajímavou strukturu a tato dřevitě vyhlížející struktura moc pěkně vypadá na kamenině Dorda a tak jsme se ji rozhodli nechat a nehrát si s její úpravou. Jen si užíváme to, co poskytuje.

popelová glazura nová

popelová glazura nová 1

Rozdílně jsem se zachovali k naší glazuře Nuka (obvykle mícháme Nuku: 600g draselný živec Poběžovice, 400g křemen a 500g popel ze dřeva). Tato glazura velmi dobře vypadá na kamenině Dorda. Je to hustá, mléčná, jemná modrá glazura. Když jsme nyní použili nový dřevitý popel změnila vlastnosti - byla více do šeda, více tekla a už to nebyla ta naše husto mléčná glazura. Přidali jsme křemen (receptura je jen vodítkem, takže není důvod se strachovat). A tak máme zpět naši milovanou, podle nás mléčně modrou verzi této glazury.

nuka glazura

nuka glazura 1

Teď nám tu sedí popel ze slupek vlašských ořechů a jsme zvědavi co nám příroda ve své jedinečnosti nabídne, třeba ČAS POPELA Z VLAŠSKÝCH OŘECHŮ brzy nastane…