Atelier keramiky MLHA

Výroba specifické keramiky RAKU...

Michal Plíhal v současné době žije se svou rodinou ve východních Čechách, u města Litomyšl v malé vesnici Netřeby. V jeho domě je keramická dílna, kde vzniká užitková keramika, pálená v elektrické peci i keramické výrobky pálené dřevem. Ale jeho největší láskou je keramika RAKU, ke které ho přivedla jeho žena Hanka Plíhalová Šafaříková (keramická škola Bechyně). Společně se zabývají odhalováním tajemství výroby keramiky RAKU již 17 let. S úctou dodržují technologický postup, který je naprosto odlišný od pálení běžné keramiky.

Zboží prochází obrovskými tepelnými šoky a redukcí v různých materiálech. Postup umožňuje dotyk se všemi živly, které se prolnou do konečného výrobku a dodávají mu energii přírody. Inspiraci nachází Michal v období české secese a v základních přírodních tvarech.

Michal Plíhal se narodil v Brně a brzy se přestěhoval do Moravského Berouna. Tam se poprvé v Lidové škole umění pod vedením sochaře Jiřího Dvorského setkal s keramickou hlínou.Z krásné přírody Jeseníků odešel na uměleckoprůmyslovou školu do Prahy. Během studií jezdil na praxi do keramického závodu Keralit v Litomyšli. Po maturitě začal pracovat v litomyšlském Keralitu. Osud mu dopřál poznat mistra kruhaře pana Maruškina, který ho velice ovlivnil. Pod jeho vedením Michal získal dobré základy pro práci na hrnčířském kruhu a řemeslnou zručnost. Atmosféra staré dílny, vypalovací pece, způsob přípravy hlíny a láska k řemeslu ho pohltila na celý život. Po revoluci odešel do soukromé keramické dílny. V té době se začal věnovat výrobě keramických šperků, zdobených drahými kovy: zlatem, platinou a kobaltem. Postupně založil svoji keramickou dílnu, kde se již 16 let vyrábí užitková keramika a keramika RAKU.

Keramika Raku v sobě skrývá obrovskou energii ohně, země, vody a větru. Je plná nezměřitelných tajemství. Je třeba vnímát úctu k materiálu, který dokáže zvládnout velmi náročný proces své proměny.V jeho dílně vznikají i repliky pravěké a středověké keramiky, které přicházejí na svět původní technologickou cestou výroby. Repliky najdete v českých muzeích, především v muzeu Hlavního města Prahy.

Výstavy: 1998 - Havířov; 1999 - Karviná; 2000 - Lomnice u Tišnova; 2000 - Karvina; 2001 - Žďár nad sázavou; 2001 - Polička; 2002 - Praha; 2002 - Liberec; 2003 - Trutnov; 2004 - Francie, Paříž; 2005 - Německo, Mnichov; 2006 - Rakousko, Klagenfurt; 2006 - Holandsko, Dwingeloo; 2008 - Praha; 2008 - Litomyšl; 2009 - Galerie Art Chrudim

Michal Plíhal - raku keramika

Michal Plíhal - raku keramika

Michal Plíhal - raku keramika

zpět na přehled