Výpal v peci na dřevo na teplotu 1250°C-1350°C

Termín: 15.08.11 - 20.08.11

 

Tento kurz je určen všem, kteří se keramikou zabývají (pravidelně i jednorázově, zájmově i profesionálně) a chtějí využít možnosti vypálit své výrobky v peci na dřevo. A také všem, kteří se o výpal v peci na dřevo zajímají a chtějí získat zkušenost s tímto procesem.

Při přípravě výrobků pro tento kurz dbejte následujících pokynů:

  • Hlína, z níž jsou výrobky vyrobeny, musí být výrobcem doporučena na teplotu 1250°C - 1350°C
  • Každý účastník má 45x45x45cm prostoru v peci.
  • Glazury pro výpal v peci na dřevo jsou v centru k dispozici, chcete-li však vyzkoušet nějaké vlastní, je to možné.

V případě dotazů na výběr hlíny nás kontaktujte, rádi s výběrem vhodné hlíny pomůžeme.

Součástí kurzu jsou dva dny volného programu účastníků - čekání na vychladnutí pece. Tyto dny můžete strávit jak v centru (v okolí je celá řada krásných míst k výletu - viz http://www.kcdoupe.cz/cs/kc-doupe/ve-volnem-case/), tak jinak dle vašeho výběru.

Změna v plánu kurzu:

  • nabízíme dvě základní obohacení:
    • K první změně nás inspirovala nedávná zkušenost, bohužel ne ojedinělá. Již několikrát se nám stalo, že se nám ozval keramik s prosbou o radu: „Postavil jsem si pec dle vašich (či podobných) plánů a nemohu ji dopálit...co dělám špatně ?" Jelikož se většinou jedná o nadšence kteří s výpalem ve dřevě teprve začínají, jedná se o pece menší, takzvané skládačky typu mrazák. Proto jsme do kurzu, během něhož se bude vypalovat naše větší pec s klenbou, zařadili také navíc výpal této „skládačky". Výpal malé pece bude probíhat současně s výpalem velké pece a tak se účastníci budou moci podílet na výpalu obou pecí. Takto vedený výpal umožní každému zažít na vlastní kůži rozdíly v chování pecí, vidět různé křivky výpalu a naučit se základům topení v pecích různých velikostí. Při nakládání pecí bude mít každý možnost pochopit základní principy nakládání s ohledem na proudění plamene a rozložení teploty. Při vybírání pecí také rozdíly ve vzhledu hlín a glazur s ohledem na druh pece a délku výpalu. Jedna z pecí bude pálena s přesným měřením pomocí pyrometru a druhá pak pouze „na žároměrky". Tak si budou moci „paliči" vyzkoušet obě možnosti a naučí se tak základy jak používání žároměrek tak pyrometru. Tato změna také přináší možnost přinést si sebou více přežahlých keramických kusů které by jste si rádi otestovali v peci na dřevo. Pec skládačka není velká ale dvěstě litrů navíc je přeci jen něco.
    • druhou nabídkou kterou bychom rádi akci obohatili je možnost osobní konzultace v případě že se chystáte pec stavět, či již pec máte ale potýkáte se s problémy. Každý účastník může přinést vlastí plány a na základě našich praktických i teoretických znalostí mu budou nabídnuty konkrétní rady. Od výběru pece či výběru místa pro její vystavění po vypíchnutí problémů se kterými se keramický nadšenec může na cestě k vysněnému výpalu potkat. Prosazujeme myšlenku že pec by měla být ušita na míru těm, kteří ji budou obsluhovat a pec pálit. A tak bychom touto nabídkou osobní konzultace rádi pomohli s vyladěním vašich plánů tak, aby vám v budoucnu přinesly co nejméně problémů a co nejvíce radosti. 

Obecné informace ke kurzu: 

Nabízíme zdarma možnost noclehu ve společné místnosti nebo ve stanu na zahradě. Současně je v blízkosti centra několik chatových kempů nebo hotelů.  Potřebujete-li pomoc při zařizování ubytování, kontaktujte nás.

K dispozici je vybavená kuchyň. Restaurace jsou cca 4km od centra.

Počet účastníků je omezen na 10.

Kurz se uskuteční na adrese: Doupě 49, 588 56 Telč

Přihlášky:

Přihlášky přijímáme na e-mail: mrandova@seznam.cz nebo telefonicky: 604 850 925. Uveďte, prosím, plné jméno a kontaktní údaje - poštovní nebo e-mailovou adresu a termín konání kurzu o který máte zájem.

Za přihlášeného je považován učastník tehdy, pokud se přihlásí a zaplatí poplatek za kurz na účet obecně prospěšné společnosti KERAMICKÉ CENTRUM DOUPĚ.

Cena: 3200,-Kč 

Program:

Datum Den Začátek Konec Program
14.8.2011 Neděle 19:00   Příjezd účastníků (dle jejich volby)
15.8.2011 Pondělí 8:00 11:30 Prezntace - výpal v peci na dřevo, seznámení účastníků s glazurami, které budou použity pro výpal, vzhled glazur
    13:30 18:30 Glazování výrobků účastníků
    20:00   Prezntace - historie a současnost výpalu v peci na dřevo
16.8.2011 Úterý 9:00 21:00 Nakládání pece, příprava podložek pro výpal, příprava nátěru na pláty, příprava žároměrek
17.8.2011 Středa
6:00 22:00 Výpal v peci na dřevo
18.8.2011 Čtvrtek     Nakládání a výpal skládačky
19.8.2011 Pátek     Vybírání skládačky
20.8.2011 Sobota
15:00   Vybírání pece na dřevo, čištění a balení výrobků
21.8.2011 Neděle     Odjezd účastníků (dle jejich volby)

- Zaměření na výpal
Zpět na seznam kurzů