Ve Štěchovicích u Davidů se opět rozhořel oheň v peci na dřevo

Magda Brožová, 10.02.12, Čeština

Keramika, pana Václava Davida známe všichni dobře z hrnčířských trhů v Berouně, kde jeho zboží s typickým kobaltovým dekorem patřilo tradičně k tomu nejlepšímu. Pochází z věhlasného keramického rodu Davidů, kteří od roku 1864 vyráběli ve Štěchovicích kameninu pálenou v kasselské peci. 

Jak pálit v Doupěti

Ola Hořavová, 28.01.12, Čeština

Ola a Ester pálily 11. - 12. 12. 2011

Splnil se mi sen, vroucí přání, nečekané možnosti a vstřícní lidé. Nemohu začít jinak, než od začátku a tedy s nadšením, se kterým jsem se v srpnu vrátila z letního kurzu o glazurách v keramickém centru Doupě (já se jim tam hlásila už předloni, ale oni, že staví a že bohužel musím vydržet). Vůbec jsem netušila, že to bude tak parádní. 

Festival Aberystwyth

Lukáš Moravec, 24.11.11, Čeština

Od roku 1987 hostí každý lichý rok kampus univerzity v Aberystwyth (Velká Británie - Wales) mezinárodní keramický festival. Tato skvělá třídenní show se v Anglii stala největší akcí svého druhu. Letošní první červencový víkend se tu opět sešly proslulé keramické ikony a to jak z Anglie tak z dalších zemí jako z Dánska, USA, Itálie, Německa, Japonska, Koreje a Indonésie. Díky bezchybně sestavenému programu i díky své poloze na krásném, drsném a romantickém pobřeží Walesu se Mezinárodní keramický festival Aberystwyth (ICF) stal oblíbeným místem pro setkávání lidí z celého světa, kteří se o keramiku zajímají. V jedné výhni se tu taví názory odborníků, studentů, sběratelů, umělců a laické veřejnosti. Členitý prostor kampusu i samotný program vybízí ke společné diskuzi, sdílení nových technik, nápadů, materiálů i postupů.

V Doupěti se peklo...

Jana Matiščíková, 28.07.11, Čeština

Tak a máme to za sebou!

Prvý kurz glazúr Keramického centra Doupě sme zakončili výborným spoločným obedom z kuriatok (lišek) z miestneho lesa:). Pred tým sme si však spravili chuť vyberaním keramiky z druhého výpalu, ktorý sa nám pekne vydaril.

Používání žároměrek

Miroslava Randová, 8.07.11, Čeština

Zde najdete nekrácený text článku napsaném pro naše kurzy, který zveřejnil časopis GOLEM - www.tvorivyamos.cz

Stavba nové pece na dřevo, nové techniky výpalu

Miroslava Randová, 15.02.11, Čeština

Na několika málo řádcích s pomocí několika fotografií bychom se s vámi rádi podělili o novinky v naší dílně a na naší keramické cestě. Novou keramickou dílnu budujeme již několik let a jsme rádi, že dílna začíná ožívat. Podlahy již nejsou ušpiněny pouze od zdící malty, ale také od hlíny a živců. Minulý podzim jsme si stále nebyli jisti, zda zimu již budeme přežívat na nové dílně na Doupěti či té původní v Choceradech. Asi největším úkolem, který byl před námi bylo postavení pece. Jelikož se stavbou pecí máme již nějaké zkušenosti a materiál se již několik let střádal ve stodole rozhodli jsme: S chutí do toho a půl je hotovo.

Matné glazúry

Jana Matiščíková, 5.01.11, Čeština

Článok bol preložený z anglického originálu uverejneného v časopise Ceramic Monthly 2010/09. Autorom je David Pier a článok pojendáva o matných glazúrach.

 

Kobalt

Jana Matiščíková, 4.11.10, Čeština

Článok bol preložený z októbrového vydania časopisu Ceramic Monthly, autorom je Dave Finkelnburg a pojednáva o vlastnostiach a použití kobaltu v glazúrach.

Poznámky k sodnej glazúre

Jana Matiščíková, 22.07.10, Čeština

Preklad poznámok LA MERIDIANA - INTERNATIONAL SCHOOL OF CERAMIC ART IN TUSCANY týkajúci sa sodnej glazúry.

Testy popolových glazúr - časť 2.

Jana Matiščíková, 3.06.10, Čeština

Druhá časť testov popolových glazúr. Obsahuje rady glazúr popol + živec/kaolín a popol/kaolín + krieda. Článok bude priebežne aktualizovaný.

|< < 3 / 5 > >|