Testy popolových glazúr - časť 1.

Jana Matiščíková, 23.05.10, Čeština

Článok obsahuje fotografie a receptúry testov glazúr, ktoré boli robené podľa Poznámok k popolovým glazúram keramickej školy La Meridiana. Zmyslom článku je ilustrovať poznámky fotografiami a doplniť praktickými pripomienkami. Kvôli prehľadnosti je článok rozdelený na dve časti.

Testy ze sodného výpalu

Miroslava Randová, 29.04.10, Čeština

V termínu od 16-24.4.2010 jsem se zůčastnila workshopu v keramickém centru La Meridiana, kde jsme testovali různé hlíny a engoby pro sodný výpal. Postupně se budu snažit k tomuto tématu napsat více. Zatím jako ochutnávku nabízím přehled několika testů.

Poznámky k terra sigillatě

Jarmila Pánková, 6.03.10, Čeština

Další z přeložených poznámek LA MERIDIANA - INTERNATIONAL SCHOOL OF CERAMIC ART IN TUSCANY jsou poznámky týkající se Terra sigillaty.

 

Tyto poznánky naleznete v originální verzi (ve formátu PDF) nejen zde (viz ke stažení), ale i na stránkách školy - http://www.lameridiana.fi.it/. Současně nabízíme tento překlad ke stažení ve formátu PDF.

Keramická dílna a pec Choson

Cho Hak, 17.02.10, Čeština

Přeložili jsme pro vás článek z blogu Americko-korejského keramika CHO HAKa, který popisuje keramickou dílnu dynastie Choson. Článek, jakožto i mnoho dalších zajímavých příspěvků týkajících se Korejské keramiky najdete v Anglické verzi na jeho internetových stránkách http://dawan-chawan-chassabal.blogspot.com/

Abychom porozuměli jak se tvořila Korejská miska na rýži, která se stala nejoblíbenější Japonskou čajovou miskou musíme se podívat na hrnčíře a podmínky, které pomohli k jejímu vytvoření.

Poznámky k paperclay (papírové hlíně)

Jarmila Pánková, 11.02.10, Čeština

Další z přeložených poznámek LA MERIDIANA - INTERNATIONAL SCHOOL OF CERAMIC ART IN TUSCANY jsou poznámky týkající se papírové hlíny (paperclay).

 

Tyto poznánky naleznete v originální verzi (ve formátu PDF) nejen zde (viz ke stažení), ale i na stránkách školy - http://www.lameridiana.fi.it/. Současně nabízíme tento překlad ke stažení ve formátu PDF.

Poznámky k výpalu raku

Miroslava Randová, 22.01.10, Čeština

Další z přeložených poznámek LA MERIDIANA - INTERNATIONAL SCHOOL OF CERAMIC ART IN TUSCANY jsou poznámky týkající se technologie výpalu raku.

Tyto poznánky naleznete v originální verzi (ve formátu PDF) nejen zde (viz ke stažení), ale i na stránkách školy - http://www.lameridiana.fi.it/. Současně nabízíme tento překlad ke stažení ve formátu PDF.

Popelové glazury

Miroslava Randová, 11.01.10, Čeština

Podařilo se nám získat svolení LA MERIDIANA - INTERNATIONAL SCHOOL OF CERAMIC ART IN TUSCANY pro překlad jejich poznámek k zajímavým tématům z oblasti studiové keramiky. Jako první přinášíme Poznámky k popelovým glazurám. Tyto poznánky naleznete v originální verzi nejen zde (viz ke stažení), ale i na stránkách školy - http://www.lameridiana.fi.it/.

 

 

Keramická dílna U Šimůnků v Klínci u Štěchovic

Magda Brožová, 9.11.09, Čeština

Na začátku byl černobílý válečný úvodník z roku 1944 o výrobě keramiky v malé manufakturce v Klínci u Štěchovic, který se mi dostal náhodně do rukou. Jelikož v Klínci bydlím a určitým způsobem navazuji na zdejší keramickou výrobu, byl to podnět pro to, zjistit něco více o této dílně. Nečekala jsem velká překvapení – klasický sortiment těchto dílniček je běžně známý - hrnce, sádláky, pekáče… ale i malované kusy, o kterých jsem měla představu, že měly kobaltový dekor, podobný Štěchovické keramice. To jsem se však docela mýlila…

Korejská keramika On-ggi

Petr Novák, 29.09.09, Čeština

Při našich návštěvách v Jižní Koreji jsme měli možnost navštívit keramické dílny tradičních i moderních hrnčířů, dílny s různými přístupy. Jedním z druhů pro Koreu typickým je keramika zvaná Onggi. A právě návštěvy v dílnách hrnčířů Onggi a poznávání technik a řemeslných zvyklostí v různých regionech Jižní Koreji bylo pro nás velice zajímavé.

Vzhled glazur v redukčním a oxidačním prostředí výpalu.

Miroslava Randová, 28.10.08, Čeština

Vzhled glazury ovlivňuje mnoho faktorů. Výsledný vzhled glazury záleží nejen na materiálu nebo kombinaci materiálů z kterých je vytvořena, ale také na teplotě výpalu, teplotní křivce, atmosféře v peci, hlíně na kterou je glazura nanesena, byla-li hlína přežahnuta či nikoliv, v jaké vrstvě byla glazura nanesena a u některých glazur na jejich stáří.

|< < 4 / 5 > >|