Americké Shino glazury

Miroslava Randová, 11.03.08, Čeština

Tento druh glazury vznikl díky obdivu keramiků z USA k japonské Shino keramice. Ve snaze napodobit estetiku glazury japonských mistrů vznikl celý soubor živcových glazur nesoucí ve svém názvu Shino.

VÝBUŠNÉ TÉMA

Miroslava Randová, 21.07.07, Čeština

Autor: Pete Pinnell

S laskavým svolením časopisu Clay Times přeložila: Miroslava Randová

Hlínu je třeba velmi dobře zpracovat a prohníst nebo vám v ní zůstanou bubliny a ty jsou pak příčinou exploze vašeho kusu v peci.“ Takové či podobné variace této věty slyšel jistě každý na nejméně jednom kurzu keramiky a nejméně od jednoho učitele. Je to opakováno tak často, že o pravdě této věty mnoho lidí nepochybuje. Ano, kusy mohou a často také explodují v peci při přežahu, ale jsou opravdu vzduchové bubliny příčinou této exploze?

Není JEDNA Raku technologie

Miroslava Randová, 16.03.07, Čeština

Raku jako keramická technologie (ať se jedná o jakýkoliv druh) je magickou a neobvyklou technologií, která si zaslouží pozornost všech obdivovatelů keramiky. Výpal raku je technologií umožňující tvůrci (asi ze všech výpalů nejvíce) být „při tom“, prožít výpal přímo a stát se tak elementem, jež ve spojení s nepředvidatelností ovlivní výsledný vzhled díla.

Čajová keramika-alchymie ohně a hlíny

Petr Novák, 10.04.06, Čeština

Střípky z historie čajové keramiky

Malá vysokožárná pec na vypalování keramiky dřevem

Petr Novák, 23.11.05, Čeština

V peci na dřevo pálím, jako keramik na plný úvazek, od roku 1999 a nyní mám již čtvrtou pec, v podstatě stejné konstrukce. Protože pociťuji zvýšený zájem o tento druh výpalu-a to jak z řad keramiků tak úplných laiků- chci se podělit o své zkušenosti. Díky otevřenosti zkušenějších paličů jsem se i já sám vyvaroval mnoha chyb, a alespoň některé slepé uličky jsem nemusel procházet, proto snad i můj způsob práce bude někoho zajímat.

Dlaždice

Miroslava Randová, 15.02.05, Čeština

Připadá Vám Vaše keramika malinko bez života? Co ji takhle oživit jednoduchými zásahy do povrchové úpravy kusu. Při pokusech o co nejvhodnější doplnění komerčních dlaždic pro moji koupelnu jsem provedla několik pokusů, na fotografii vidíte výsledek (tento soubor menších dlaždic vkládám mezi komerčně nakoupené a pokaždé měním jejich pozice). Zajímavé na mém pokusu bylo to že jsem pro své dlaždice volila úpravy povrchu, které většinou používám při výrobě na kole a tak posuďte a inspirujte se.

Průsvitnost porcelánu

Miroslava Randová, 23.12.04, Čeština

Průsvitnost - vlastnost, která jaksi není z těch o niž mluvíme v souvislosti s keramikou a přesto porcelán, tento materiál, v minulosti ceněný jako zlato, je této vlastnosti schopen se sobě vlastní elegancí. Ačkoliv je průsvitnost patrná jen při přímém světle má čarodějný efekt na mnoho keramiků i kupujících.
Nejznámější porcelánové hmoty podporující tuto vlastnost jsou LIMOGES (TM10) a SouthernIce. Samozřejmě vlastnosti a zvláště pak ledová bělost těchto dvou umocňuje dojem, nejdůležitější je však milimetrová tloušťka střepu a tu je možno dosáhnout u kterékoliv porcelánové hmoty. Dosáhnutí této tloušťky vyžaduje mimořádnou řemeslnou zručnost a disciplínu.

Pálení v pilinách

Miroslava Randová, 21.12.04, Čeština

Ačkoli se pálení v pilinách může neznalému jevit jako poněkud primitivní¨ druh výpalu, keramici jako je David Roberts, Antonia Salmon, Magdalene Odundo či Ruth Allan dokazují, že správné zvládnutí této techniky vede ke vzniku vysoce kvalitních děl uměleckého řemesla.

RAKU rodeo s Paulem Soldnerem

Miroslava Randová, 27.06.03, Čeština

Sdílená radost je dvojnásobná radost. Pojďte se se mnou vydat na inspirativní cestu za umělcem, který ovlivnil vývoj keramiky posledních 50ti let. Paul Soldner, dnes již 83-letý umělec, inovátor, zakladatel takzvaného amerického stylu RAKU a v neposlední řadě učitel, je cílem naší cesty.

|< < 5 / 5 > >|